
Introduktion
Vad handlar allt om?
Bokprojekt
Vi söker skribenter till projekt
Tankar om fritids?
Gästskribenter sökes!Skribenter sökes till bokprojekt
Den 1 juli 2012 - av Hadar NordinFritidspedagogiken (eller fritidshemspedagogiken) finns hos fritidspedagogen. I verksamheten finns pedagogikens kärna och framtida utveckling. Ett av Fritidspedagogik.se:s syften är att förmedla den kunskapen.
Nu tar vi oss an utmaningen att samla goda tankar och erfarenheter från verksamma fritidspedagoger i en bok. En antologi.
Så är tanken.
En bok som samlar det bästa från fritidspedagogik-Sverige.
Vi tänker oss en bok med kapitel som tex: lek, samverkan, informellt lärande eller fritidshemmets lärandeprocesser. Kanske en text från alla de fritidspedagoger som verkar i andra sammanhang; träningsskolor, resurshem eller andra arbetsplatser. Eller varför inte skriva om geocaching, äventyrspedagogik eller drama?
Vi söker dig som brinner för yrket och pedagogiken. Känner du för att skriva om något av ämnena ovan eller något helt annat?
Skicka ett mail till: info@fritidspedagogik.se och berätta mer!
Vi tror - via våra kontakter - att det finns goda chanser att få in en sådan bok på ett förlag.
Annars startar fritidspedagogik.se ett eget förlag och ger ut boken.
Kategori: Bok fritidspedagogik fritidspedagog
Relaterat
- Morgondagens fritidspedagoger
- Fritidspedagogerna - en outnyttjad resurs
- Kompisar från förr
- Ämnesrådet i fritidspedagogik
- Fritidspedagogernas Riksförening
- Epistel till ämnesrådet i fritidspedagogik
- Den pedagogiska prosan
- Lärarförbundet tar över...
- Årets Fritidspedagog 2012 är...
- Replik till Mattias Bred och Norrbottenskuriren
7 kommentarer

Niklas Elofsson ( 2012-07-02 14:20:09 )
Bra initiativ!
Tänker lite långsamt (har semester) ...men om jag skulle bidra och inte bara gilla att andra gör något... skulle jag kunna vilja försöka skriva något om detta underbara, självklara, svåra att jobba med grupp och individ på samma gång... Yrket är ju fullt av en massa av dessa både och tycker jag. Styrd och fri verksamhet, göra det "vanliga" - locka till att prova nytt, etc. I en sådan text skulle synen på människan/barnen/pedagogerna/lärandet vara åt det sociokulturella. Samlärande skulle också finnas med? Skulle det vara intressant?

Hadar ( 2012-07-02 14:59:47 )
Niklas! Klart att du ska skriva. Låt tanken mogna och låt mig veta när du hittat rätt i vad du vill skriva. Det låter som att du har ett bra perspektiv att jobba från!

Torbjörn Wågstrand ( 2012-07-03 06:06:27 )
Kan tänka mig att skriva om hobby som en pedagogisk resurs!
Torbjörn

Stina Hedlund ( 2012-08-04 10:43:10 )
Skulle kunna dela med mig av hur vi vägleder och tar del av den sociala arena som Internet utgör.
På vårt fritids har vi etablerat en aktivitet som vi kallar för IKT fritids. Vi har varit öppna och nyfikna och deltagit med avatarer i de virituella världar som som de flesta fritidsbarn rör sig i.
Vi har varit bollplank kring etik och värdegrundsfrågor. Skriver just nu en uppsats om " IKT fritids ett socialt och kulturellt fenomen" tillsammans med en kollega som kommer att publicerats på skolporten 2013.
Är det något att ha med tror du?
Stina

Mia ( 2012-09-10 16:59:33 )
Äventyrspedagogik, lärandet på fritidshemmet, samverkan i skolan, värdegrundsarbete.
Fritidspedagogens yrkesroll.
Detta är saker som är viktiga för mig och som jag känner att jag har erfarenhet runt och vill delge.
Mia




LGR 11
Ett ömsesidigt möte mellan de pedagogiska synsätten i förskoleklass, skola och fritidshem kan berika elevernas utveckling och lärande.Aktuellt
Insamling
Skänk en slant till insamlingen för att stödja fritidspedagogiken. Swedbank konto 8420-2, 554 103 601-7, läs mer om detta här.
Senaste kommentarerna
One Way to a Successful Inclusion
Men "Prestationsprinsen"......den blandning som du beskriver är ju precis så som det ser ut i många svenska skolor idag och det "går ju bra" enligt de styrande.....utan extra resurser......tycker som [...]
Jan StenssonOne Way to a Successful Inclusion
Handen på hjärtat skulle du vilja jobba i en skola där barnens diagnoser var allas egendom? Då menar jag inte bara lärare och pedagoger utan föräldrarna också. Det känns för [...]
Ingrid LycknertOne Way to a Successful Inclusion
Jag tycker detta är en mycket inspirerande artikel. Att med rätt resurser, men framförallt rätt och respektfullt bemötande, samt inte minst kunnande så kan många inkluderas i den "vanliga" skolan. [...]
PrestationsprinsenMorgondagens fritidspedagoger
Guess what????? En lång belysande artikel i Lärarnas tidning om förhållandet mellan skola och fritidshem och olika synpunkter på hur vi jobbar i dessa sammanhang samt lite om framtiden. Stefan [...]
Ingrid LycknertMest kommenterat
Krönika av Gustav Fridolin (30)Istället för vykort - Till Lärarförbundets förbundsstyrelse (29)
Varje satsad krona på skolan, är inget värd utan motsvarande satsning på fritidshemmet (26)
Lärartycket (22)
Backa in i framtiden? (21)
Mer Facebook
Föräldrar och fritidspedagoger mot stora barngrupper på fritids En öppen grupp som motsätter sig de allt större och fortsatt växande barngrupperna på fritids.
Fritidspedagog - världens bästa yrke För så är det!
Fritidspedagoger kräver lärarlegitimation En stor Facebookgrupp för fritidspedagoger
Fritidspedagogik.se Fritidspedagogik.se finns även på facebook.
Fritidspedagogiskt forum Ett Facebook forum för diskussioner
Fritidspedagogernas intresseförening Ett initiativ till att försöka starta en intresseförening.
Bloggar
Lärande perspektiv Ett träningsläger för en nyfiken pedagog
Fritidsinspiration En inspirationskälla för alla som jobbar på fritids!
Fritidspedagog Tankar om barn, skola, lärande och fritidspedagogikens roll däri
Barnomsorgsbloggen Vaken och medveten blogg på hugget





Nedskärningarna av fritidshemmens resurser har varit stora under de senaste trettio åren. Idag är det nästan tre gånger så många barn per vuxen som 1980. Samtidigt känner många föräldrar oro för barnen när de är på fritids. Det framgår av Kommunals nya rapport
Vad gör egentligen en fritidspedagog och vad har yrket för status idag? I studion; Göran Karlsson - fritidspedagog i Skurup, Malin Rohlin - doktor i pedagogik vid Stockholms universitet, samt Hadar Nordin - fritidspedagog på Kungsholmens friskola i Stockholm och skapare av fritidspedagogik.se.
Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin berättar om varför Sverige behöver sina fritidspedagoger. Fritidspedagogik.se välkomnar fler åsikter från ledande beslutsfattare.
De vanligaste frågorna kring behörighetsförordningen och hur den rör fritidspedagoger. Fyll på med frågor, svar och gör korrigeringer.
Krig? Fred? Frihet!
Jag köper dina idéer och håller till fyllest m om att vi behöver denna debatt. Tyvärr ges det sällan utrymme i verksamheten då vi fp allt för ofta är minoriteter,tom i [...]
@pederos